Wrażenia trenerów po konferencji w Katowicach.

Wrażenia trenerów po konferencji w Katowicach.

Trenerzy w zeszły weekend, a dokładniej w niedzielę, wzięli udział w konferencji szkoleniowej pt. "Percepcja w piłce nożnej zawodników w wieku 7 - 13 lat na podstawie hiszpańskiej oraz niemieckiej myśli szkoleniowej.". Mieliśmy okazje posłuchać trenera Carlesa Romagosa Vidala, który w swojej karierze trenerskiej w Barcelońskiej szkółce piłkarskiej La Masia, szkolił m.in. Fabregasa, Iniestę oraz Xaviego. Innym prelegentem był Christian Metke, trener rocznika U12 oraz U11 w Hercie BSC Berlin. Drużyny Christiana Metke gościły niedawno w Poznaniu oraz w Warszawie, gdzie wygrały obydwa turnieje, zarówno Lech Cup, jak i Legia Cup. Ponadto w części teoretycznej wystąpili jeszcze Norbert Bradel oraz Maciej Szymański.

CHRISTAN METKE - HERTA BSC BERLIN - "PERCEPCJA/TRENING POSTRZEGANIA NA PODSTAWIE HERTA BSC.

Pierwszy swoją prezentację przedstawiał trener Herty BSC Berlin. Po krótkim wstępie o strukturze drużyn młodzieżowych Herty, trener Christian przeszedł do meritum konferencji, czyli percepcji. Wszystkie informacje, przekazywał oczywiście w oparciu pracy, jaką wykonuje się w Hercie BSC. Na początku opowiedział co to jest percepcja w rozumieniu Berlińskiej Akademii. Jest to w wielkim skrócie postrzeganie sytuacji, które zachodzą na boisku. Trzy rzeczy, na które zwracają uwagę, to: zbieranie ważnych informacji z boiska, filtrowanie ich oraz umieszczanie ich pomiędzy swoimi doświadczeniami.

W kolejnej części Metke podał przykłady kształtowania zdolności percepcji. Zwrócił uwagę, że percepcję doskonalimy tak naprawdę na każdym treningu, m.in. podczas gier. Jedną z gier specjalistycznych, którą używają w celu poprawiania zdolności percepcji, nazywa się - Chaos Game lub multi-team game. Polega ona na tym, że na boisku toczą się w tym samym czasie dwa inne mecze. Zawodnik jest zmuszony do obserwacji oraz filtrowaniu rzeczy istotnych. Trener Herty BSC wyróżnił również trzy aspekty, począwszy od najważniejszego w kształceniu percepcji.Są to:

- freezing situations - zatrzymanie gry, w celu rozmowy z zawodnikiem, trener najpierw daje wyrazić zdanie zawodnikowi na temat danej sytuacji i możliwościach, poprzez które można ją rozwiązać. W przypadku niesatysfakcjonującej odpowiedzi, stosuje się pytania otwarte, które mają na celu ukierunkować zawodnika na prawidłową odpowiedź. Po chwili takiej rozmowy, przekazujemy jedną wiadomość zawodnikowi dodatkowo, która jest pomocna w danej sytuacji.

- rozmowa po grze - podanie dwóch informacji, które zmuszą go do myślenia w celu rozwiązania danej sytuacji. Nigdy nie podajemy gotowych rozwiązań!

- dodatkowe wsparcie - przypominanie zawodnikom, aby właściwie filtrowali informacje zbierane na boisku.

Następnie Christian Metke zwrócił uwagę na pracę trenera i kilka ważnych zasad, w których powinien coach się poruszać:

- wyważyć zwrotne informacje dla zawodników, nie można przekazać zawodnikom na raz zbyt wielu informacji, 

- nie niszczymy kreatywności dziecka, nie zachowujemy się jak byśmy grali w playstation,

- przykładowo, podczas gier 20 minutowej w Hercie są dwie przerwy na rozmowę z zawodnikami,

- trener powinien podczas gry patrzyć na poczynania zawodników z różnych perspektyw.

- podczas freezing situations zadajemy pytania otwarte wszystkim, nie zwracamy się do jednostki,

- stosujemy bodźce wizualne, zamiast dźwiękowych.

Na tym trener Herty zakończył swoją prelekcję i zwolnił miejsce trenerowi Norbertowi Bradel.

NORBERT BRADEL - "PODSTAWY KOORDYNACYJNYCH ZDOLNOŚCI MOTORYCZNYCH W TRENINGU PERCPECJI"

Szczerze, spodziewaliśmy się więcej po wykładzie trenera Norberta Bradel. Ciekawą rzeczą było zwrócenie uwagi na ćwiczenia bez udziału zmysłu wzroku. Na jakiej zasadzie? Przykład: piłka leży kilka metrów od zawodnika. Gracz obserwuje, zamyka oczy i próbuje przejść dany dystans i uderzyć piłkę nogą. Wydaje się proste? Mimo wszystko wymaga wielu ćwiczeń. Piłkę należy umieszczać ciągle w innym miejscu i modyfikować to ćwiczenie, aby nie wyuczyć się tylko jednej konkretnej sytuacji. Oprócz tego ciekawą częścią tejże prelekcji było odżywianie zawodników. Musimy zdawać sobie sprawę, że odpowiednia dieta sprawia, że mózg lepiej pracuje oraz to, że szybciej przetwarza informacje.

Odnośnie odpowiedniej diety dla zawodników napiszemy osobny artykuł w najbliższym czasie, gdyż jest to bardzo ważna sprawa. W najbliższym czasie na stronie ukaże się artykuł o prawidłowej diecie oraz część druga naszych odczuć z konferencji, między innymi z prelekcji trenera młodzieżowych grup Barcelony oraz z części praktycznej.

Komentarze

Dodaj komentarz
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości